ks. Marek Trybowski

Proboszcz

Urodził się 17.02.1964 roku w Luzinie. Po ukończeniu w 1979 Szkoły Podstawowej w Luzinie rozpoczyna naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Wejherowie.

Po maturze składa dokumenty na Politechnikę Gdańską i zostaje przyjęty na Wydział Budownictwa Wodnego (był to wymóg władz komunistycznych). Jednocześnie umawia się z Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego i po zdanych egzaminach wycofuje „papiery” z Politechniki i składa je w Pelplinie.

Seminarium Duchowne kończy w roku 1989. Wówczas, napisawszy pracę dotyczącą ruchu pielgrzymkowego do Kaszubskich Sanktuariów Maryjnych w Swarzewie i Sianowie, broni także tytuł magistra teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Jako kapelan i kierowca biskupa chełmińskiego Andrzeja Śliwińskiego rozpoczyna swoją pracę duszpasterską w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni, a stamtąd trafia do parafii Matki Kościoła w Starogardzie Gdańskim, gdzie pełni posługę wikariusza do sierpnia 1993 roku. 14 sierpnia 1993 roku zostaje mianowany wikariuszem w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach, przy kościele Kolegiackim.

1 października rozpoczyna studia na Instytucie Studiów nad Rodziną w Łomiankach.

1 grudnia 1996 roku zostaje proboszczem w parafii św. Wojciecha w Kartuzach. Jednocześnie przyjmuje obowiązek tworzenia nowej parafii i budowy kościoła.

15 stycznia 2001 roku zdaje egzamin doktorski, potem broni swoją pracę, dotyczącą zmiany postaw religijnych Polaków-Kaszubów po przełomie 1989 roku i uzyskuje tytuł doktora nauk teologii pastoralnej. 22 grudnia 2002 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianuje go swoim kapelanem honorowym, czyli prałatem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 3 =