ks. Marek Trybowski

Proboszcz

Urodził się 17.02.1964 roku w Luzinie. Po ukończeniu w 1979 Szkoły Podstawowej w Luzinie rozpoczyna naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Wejherowie.

Po maturze składa dokumenty na Politechnikę Gdańską i zostaje przyjęty na Wydział Budownictwa Wodnego (był to wymóg władz komunistycznych). Jednocześnie umawia się z Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego i po zdanych egzaminach wycofuje „papiery” z Politechniki i składa je w Pelplinie.

Seminarium Duchowne kończy w roku 1989. Wówczas, napisawszy pracę dotyczącą ruchu pielgrzymkowego do Kaszubskich Sanktuariów Maryjnych w Swarzewie i Sianowie, broni także tytuł magistra teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Jako kapelan i kierowca biskupa chełmińskiego Andrzeja Śliwińskiego rozpoczyna swoją pracę duszpasterską w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni, a stamtąd trafia do parafii Matki Kościoła w Starogardzie Gdańskim, gdzie pełni posługę wikariusza do sierpnia 1993 roku. 14 sierpnia 1993 roku zostaje mianowany wikariuszem w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach, przy kościele Kolegiackim.

1 października rozpoczyna studia na Instytucie Studiów nad Rodziną w Łomiankach.

1 grudnia 1996 roku zostaje proboszczem w parafii św. Wojciecha w Kartuzach. Jednocześnie przyjmuje obowiązek tworzenia nowej parafii i budowy kościoła.

15 stycznia 2001 roku zdaje egzamin doktorski, potem broni swoją pracę, dotyczącą zmiany postaw religijnych Polaków-Kaszubów po przełomie 1989 roku i uzyskuje tytuł doktora nauk teologii pastoralnej. 22 grudnia 2002 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianuje go swoim kapelanem honorowym, czyli prałatem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − nineteen =