O parafii

Parafia pw. św. Wojciecha w Kartuzach została powołana na mocy dekretu ks. Bpa Jana Bernarda Szlagi z dniem 1 grudnia 1996 roku i wydzielona z macierzystej parafii pw. Wniebowzięcia NMP. Proboszczem nowej parafii został, pełniący tę funkcję do dziś, ks. Marek Trybowski. Od 1 maja 1997 r. rozpoczęto budowę kościoła na bazie kaplicy, którą dla parafii zakupił i przekazał ks. prał. Henryk Ormiński. 3 czerwca 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę naszego kościoła. Kamień ten został wyjęty z fundamentów Katedry w Gnieźnie, gdzie przechowywane są relikwie św. Wojciecha. Wmurowania tego kamienia dokonał Ks. Bp Jan Bernard Szlaga 25 października 1997 roku. Kościół w całości został oddany do użytku w 2000 roku. Dwa lata później został konsekrowany kamienny ołtarz. Prace wewnątrz kościoła oraz przy kościele trwały do 2016 roku. 1 października 2016 r. poświęcenia świątyni dokonał ksiądz biskup diecezjalny Ryszard Kasyna.